Σεπτέμβριος  2020
Τρίτη, 29 Σεπτεμβρίου 2020

30/07/2007, O «Πρωτομάστορας» από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου «Ν. Καζαντζάκης»

Η θεατρική ομάδα του Δήμου «Ν. Καζαντζάκης» ιδρύθηκε το 2002 με την καθοδήγηση του Πέτρου Μαυροματίδη και με τη συμμετοχή των δημοτών μας, που όλοι μαζί αφιέρωσαν τον πολύτιμο ελεύθερο χρόνο τους, για να έχουμε σήμερα μια από τις πιο καταξιωμένες δημοτικές ερασιτεχνικές θεατρικές ομάδες της περιφέρειας.

Σε συνεργασία με τη Μουσική Σχολή του Δήμου μας και μουσικούς τους μαθητές της, υπό την καθοδήγηση της Κάλλιας Σπυριδάκη, οι παραστάσεις συνοδεύονται πάντα από ζωντανή, πρωτότυπη μουσική, ενώ τα κοστούμια υπογράφει η Άννα Χιλετζάκη, εικαστικός, υπεύθυνη του Κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών του Δήμου.

Φέτος η Θεατρική Ομάδα τιμώντας την επέτειο των 50 χρόνων από το θάνατο του Νίκου Καζαντζάκη, αποφάσισε να ανεβάσει τον «Πρωτομάστορα».

Το 1910 ο Νίκος Καζαντζάκης, συμμετέχοντας στο Λασσάνειο Δραματικό Διαγωνισμό έγραψε τη «θυσία», που μετονομάζεται σε «Πρωτομάστορα», ένα θεατρικό έργο που ανταποκρίνεται στο πνεύμα της εποχής στην προσπάθεια αναδημιουργίας του Έθνους.

Ο Πρωτομάστορας διασκευάστηκε και ενέπνευσε την ομώνυμη όπερα του Μανόλη Καλομοίρη, που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά το 1916 και έκτοτε σημείωσε πολλές επαναλήψεις μέχρι το 1983.

Το έργο είναι δράμα σε δύο πράξεις σε δημώδη γλώσσα, πεζό λόγο με αποχρώσεις κρητικού ιδιώματος και συνδυασμού του χορού της αρχαίας τραγωδίας και των intermezzi του κρητοιταλικού δράματος, εμπνευσμένο από το γνωστό δημοτικό τραγούδι «Το γιοφύρι της Άρτας».

Ο μύθος συμβολίζει τη νέα ελληνική ψυχή στη δεδομένη ιστορική στιγμή:

«Ένα γιοφύρι πολεμάμε να κτίσουμε

Τα ξωτικά δεν αφήνουνε το κτίστη

Μια θυσία πρέπει να το στεριώσει»