Φεβρουάριος  2020
Πέμπτη, 20 Φεβρουαρίου 2020

30/09/2007, Aναγορευση του νομικού κ. Γιώργου Στασινάκη σε επίτιμο δημότη στο συνέδριο «Νίκος Καζαντζάκης και Κρητικός πολιτισμός»

Ο Δήμος «Ν. Καζαντζάκης», στα πλαίσια του Διεθνούς Συνεδρίου «Νίκος Καζαντζάκης και Κρητικός πολιτισμός» που πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Ηράκλειο και στους Βαρβάρους, τίμησε την Κυριακή 30-9-2007, τον Πρόεδρο της Διεθνούς Εταιρείας Φίλων Νίκου Καζαντζάκη, νομικό κ. Γιώργο Στασινάκη, αναγορεύοντας τον σε Επίτιμο Δημότη του Δήμου.

Στην κατάμεστη αίθουσα του Κέντρου Κρητικής Λογοτεχνίας, παρόντων των σημαντικότερων εκπροσώπων του Πνεύματος αλλά και των Τοπικών Αρχών, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, απέδωσε στον κ. Στασινάκη την ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία τον αναγορεύει σε επίτιμο Δημότη και ο Δήμαρχος εξήρε το έργο του ακούραστου νομικού, ο οποίος εθελοντικά και με μόνο κίνητρο την αγάπη του για την αλήθεια του Νίκου Καζαντζάκη, αποτελεί τον κινητήριο μοχλό στην προσπάθεια της διάδοσης του έργου του μεγάλου συγγραφέα, μέσα από τη δράση της Διεθνούς Εταιρείας.

Ο Δήμαρχος είπε χαρακτηριστικά: « Για το Δήμο μας που φέρει το όνομα του σπουδαίου δημιουργού και στοχαστή, είναι τιμή η ύπαρξη τόσο εκλεκτών ανθρώπων και η αναγόρευση του Γιώργου Στασινάκη σε Επίτιμο Δημότη είναι το ελάχιστο δείγμα της ευγνωμοσύνης μας προς το πρόσωπό του...»