Φεβρουάριος  2020

ΚΟΙΝ: Πρόεδρο Δ.Σ, κο. Γρυλλάκη Κυριάκο

& Μελών Δ.Σ

Κύριε Δήμαρχε,

Από την 27η Απριλίου είναι γνωστή η επίσημη- προς διαβούλευση -πρόταση του Υπουργείου Εσωτερικών, που αφορά τη συνένωση των δύο Δήμων που εκπροσωπούμε.

Τα αντιφατικά μηνύματα που λαμβάνει η κοινωνία του Δήμου «Ν. Καζαντζάκης» για τη θετική ή όχι διάθεση του Δήμου Αρχανών απέναντι στη συγκεκριμένη πρόταση,  έχουν δημιουργήσει προβληματισμό και αναστάτωση, ενώ επιτείνεται διαρκώς η αίσθηση ότι δεν αφουγκράζονται και οι δύο κοινωνίες με την ίδια αγωνία και θέληση, έναν  κοινό στόχο.

Τα σενάρια που βλέπουν το φως της δημοσιότητας σε σχέση με την επανεξέταση του αριθμού των Δήμων του Νομού Ηρακλείου, περιέχουν ως επιχειρήματα και τις αμφιβολίες  που εκφράζονται για τη βιωσιμότητα του νέου προτεινόμενου  Δήμου από επίσημες δημοσιευμένες δηλώσεις σας.

Ως εκ τούτου θα ήθελα να σας παρακαλέσω να προσδιορίσετε με σαφήνεια, ως εκπρόσωπος της κοινωνίας των Αρχανών,  τη θετική ή αρνητική σας διάθεση για αποδοχή της πρότασης του Υπουργείου Εσωτερικών σε ότι αφορά το χωροταξικό (συνένωση των δυο Δήμων).

Σε περίπτωση θετικής ανταπόκρισης, σας παρακαλώ να ορίσετε αντιπροσωπεία του Δήμου Αρχανών, η οποία μαζί με την αντίστοιχη αντιπροσωπεία του Δήμου «Ν.Καζαντζάκης» θα αποτελέσουν κοινή επιτροπή προετοιμασίας των απαιτούμενων διεργασιών, αλλά και επίσημο κοινό συνομιλητή με τους σχετικούς θεσμικούς Φορείς (Υπουργείο, ΚΕΔΚΕ, ΤΕΔΚ κτλ)

Σε κάθε άλλη περίπτωση, παρακαλούμε όπως μας κοινοποιήσετε την απόφασή σας.

Με εκτίμηση,

Για το Δήμο “Ν. Καζαντζάκης”

Ο Δήμαρχος

Ρούσσος Εμμ. Κυπριωτάκης